Curipod placeholder

Real world word problem

0
0

Curipod generated lesson: "Real world word problem". #5-7

Profile picture of equezada

equezada

Updated 5 months ago

1. Word cloud
120 seconds
What is your favorite color?
2. Slide
60 seconds
Money is used to buy goods and services. Money can come in different forms such as cash, credit, and debit. It's important to learn how to manage money responsibly.
Understanding Money
3. Slide
60 seconds
Problem Solving: Process of looking at a situation, identifying a problem, and coming up with a solution. Cause and Effect: Relationship between two events or things, where one is the result of the other or others. Critical Thinking: Process of actively and skillfully analyzing, synthesizing, and evaluating information to reach a conclusion.
Concepts:
4. Slide
60 seconds
The average person spends about 2 hours and 22 minutes a day doing household chores. The average person spends a total of 12 hours and 42 minutes a day on leisure activities like watching TV, talking on the phone, or surfing the internet. The average person will spend a total of 5 years and 4 months of their life commuting to work or school.
Did you know?
5. Drawings
450 seconds
Brain break: Draw a smiling cupcake with four legs and pink sunglasses
6. Drawings
1260 seconds
Question: Lily and Sam each have $20. They want to buy a toy that costs $23. How can they buy the toy with the money they have? Clues: • Lily and Sam can combine their money to get $40. • They can ask their parents for help. • They can split the cost with a friend. In pairs: Select and solve one of the tasks: A. Brainstorm ways to get the extra $3 they need. B. Draw a picture of Lily and Sam finding a creative solution to their problem.
7. Poll
60 seconds
If a train leaves the station at 2:00 pm and travels at 60 miles per hour, how far will it have gone by 3:30 pm?
  • 90 miles
  • 45 miles
  • 30 miles
8. Poll
60 seconds
If a recipe calls for 2 cups of flour to make one batch of cookies, how many cups would you need to make three batches?
  • 6 cups
  • 4 cups
  • 2.5 cups
9. Poll
60 seconds
A pizza parlor sells an average of 75 pizzas per day. How many pizzas will they sell in a month (30 days)?
  • 2250 pizzas
  • 750 pizzas
  • 2500 pizzas
10. Poll
60 seconds
If ten people can paint a house in five days, how many people would it take to paint the same house in two days?
  • 25 people
  • 20 people
  • 50 people
11. Poll
60 seconds
A car travels at an average speed of 55 mph for two hours. How far did it travel?
  • 110 miles
  • 120 miles
  • 100 miles
12. Open question
180 seconds
Work together in pairs: What is the total cost of the item if you buy 35 of them at $13.95 each and receive a 10% discount?

Suggested content